Jak Praktyczna Wiedza Kształtuje Przyszłych Inżynierów: Wizyta Studentów AGH w Zakładzie Valeo

23.01.2024
Na zdjęciu widoczny jest kolaż trzech zdjęć przedstawiających studentów WILiGZ podczas wizyty w zakładzie produkcyjnym Valeo.

23 stycznia 2024 Cały dzień

Bezpośrednie doświadczenie

W dzisiejszym dynamicznie rozwijającym się świecie inżynierii i zarządzania procesami przemysłowymi, praktyczna wiedza i bezpośrednie doświadczenie są nieocenione. To właśnie z myślą o praktycznym kształceniu przyszłych specjalistów, 10 stycznia 2024 roku, grupa studentów kierunku Inżynieria i Zarządzanie Procesami Przemysłowymi z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH udała się na wyjątkowe zajęcia terenowe do Zakładu Produkcji Systemów Oświetlenia Valeo w Chrzanowie.

Przygotowanie do wizyty

Przed wejściem na teren zakładu, studenci przeszli niezbędne szkolenie BHP, które jest fundamentem pracy w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Następnie uczestniczyli w prezentacji, która przybliżyła im historię i rozwój najmłodszego i największego zakładu Valeo w Polsce. Takie wprowadzenie nie tylko rozszerza wiedzę teoretyczną, ale również inspiruje do dalszego poszerzania horyzontów.

za kulisy produkcji:

Kulminacyjnym punktem wizyty było zwiedzanie linii produkcyjnych i specjalistycznych laboratoriów. Studenci mieli unikalną możliwość zobaczenia, jak funkcjonują nowoczesne linie produkcyjne i jakie technologie są wykorzystywane w procesie tworzenia systemów oświetlenia. Bezpośredni kontakt z pracownikami zakładu, którzy z pasją dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, był nieoceniony. Pytania studentów spotykały się z profesjonalnymi odpowiedziami, co świadczy o otwartości i gotowości do dzielenia się wiedzą.

Interaktywne warsztaty “Step by Step”:

Jednym z najbardziej angażujących elementów wizyty były interaktywne warsztaty “Step by Step”. Uczestnicząc w nich, studenci nie tylko zgłębili tajniki funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego, ale również mieli okazję do bezpośredniego uczestnictwa w ćwiczeniach mających na celu udoskonalanie procesu produkcyjnego. Taka forma aktywnego uczestnictwa jest bezcenna, gdyż pozwala przyszłym inżynierom na praktyczne zastosowanie teorii w rzeczywistych warunkach.

Podsumowanie:

Dziękujemy Zakładowi Produkcji Systemów Oświetlenia Valeo w Chrzanowie za profesjonalną organizację wizyty i możliwość praktycznego poznania świata inżynierii.

Edukacja poprzez praktyczne doświadczenie jest niewątpliwie jednym z fundamentów skutecznego kształcenia inżynierów. Wizyta w Zakładzie Valeo stanowi doskonały przykład, jak teoria może być z powodzeniem łączona z praktyką, przynosząc korzyści zarówno studentom, jak i przyszłemu rynkowi pracy. Zachęcamy do śledzenia kolejnych relacji z zajęć terenowych, które otwierają przed studentami AGH drzwi do realnego świata inżynierii i zarządzania.