Marcowe GORĄCE BUŁECZKI

Witold Ceglak czytający książkę w Bibliotece. Stosy książek leżące na biórku po prawej i lewej stronie Ceglaka.

6 marca 2024 Cały dzień

W miesiącu marcu mamy dla naszych czytelników kilka znanych skryptów AGH dotyczących techniki cieplnej, geodezji wyższej oraz eksploatacji ropy naftowej. Pozyskałyśmy także pozycję na temat systemu naftowego w Karpatach. Zachęcamy też do lektury książek o roli informatyki i psychologii w społeczeństwie, a także okolicznościowo wydanej monografii, która w znacznej części zawiera artykuły powstałe na podstawie referatów przedstawionych na konferencji pod tym samym tytułem, tj. Biblioteka w przestrzeni, przestrzeń w bibliotece, która odbyła się w dniach 22–23 września 2022 r. w AGH i zorganizowana została w ramach jubileuszu 100-lecia Biblioteki Głównej AGH w Krakowie, dotyczy przyszłości bibliotek. Ciekawostką godną polecenia jest też ostatnia pozycja w naszym zestawieniu traktująca na temat szeroko pojętego rozwoju osobistego.

Szczegółowe informacje o naszych nowościach zajdziecie poniżej.

Możecie nas ulepszać!

Informacje na temat naszych kolejnych nowości będziemy podawać Wam regularnie poprzez wydziałową stroną internetową oraz wystawionych ‘potykaczach’ w budynkach A1 i A4. Jednocześnie chcemy Was prosić o pomoc! Ulepszcie nas poprzez przesyłanie sugestii nowych tytułów książek i czasopism, które chcielibyście u nas znaleźć w ofercie.

Zapraszamy też do zaglądania na nasze bookcrossingowe regały i wymiany przeczytanych książek na kolejne.

Autor, tytuł, rok wydaniaKrótki  zarys tematykiOkładka
Banasik P., Kudrys J., Ligas M. Maciuk K. Skorupa B.: Elementy geodezji wyższej i astronomii geodezyjnej w zadaniach, wyd. 2015Spis treści zawiera: obliczenia na kuli, elementy trygonometrii sferycznej; geometrię elipsoidy obrotowej; elementy astronomii geodezyjnej.
Liszka K., Jewulski J., Zagrajczyk D.: Ćwiczenia laboratoryjne z eksploatacji ropy naftowej, wyd. 2000Spis treści zawiera: obliczenia na kuli, elementy trygonometrii sferycznej; geometrię elipsoidy obrotowej; elementy astronomii geodezyjnej.
Słupek S. Nocoń J., Buczek A.: Technika cieplna, wyd. 2002Spis treści zawiera m. in. procesy spalania paliw, kontrolę procesu spalania; bilans substancji i energii; przepływy płynów ściśliwych; zasady przypływu ciepła.
Matyasik I., Leśniak G., Such P.: Elementy systemu naftowego Karpat, wyd. 2015W pracy przedstawiono elementy systemu naftowego Karpat – skały macierzyste, drogi migracji i skały zbiornikowe. ?Zawarto opisy wybranych rop naftowych. Opisano uważane za podstawowe skały macierzyste Karpat, tj. warstwy menilitowe i warstwy istebniańskie.
Klimiuk E., Łebkowska M.: Biotechnologia w ochronie środowiska, wyd. 2003Uwagę skoncentrowano na sposobach oczyszczania ścieków osadem czynnym, usuwaniu metali ze ścieków i z osadów ściokowych, a także oczyszczaniu gruntów z produktów naftowych. Wprowadzono elementy ekotoksykologii. Starano się ukazać sposób integracji nauk przyrodniczych z technicznymi, zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Tadeusiewicz R., Rowiński T.: Informatyka i psychologia w społeczeństwie informacyjnym, wyd. 2011Książka poświęcona jest zagadnieniom z pogranicza informatyki i psychologii. Analizie poddano różne aspekty postępu informacyjnego w wymiarze społecznym, a zwłaszcza psychologicznym.
przestrzeń w bibliotece, konferencja jubileuszowa z okazji  100-lecia BG AGH, wyd. 2023Tom w znacznej części zawiera artykuły powstałe na podstawie referatów przedstawionych na konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w 2022 r. w AGH i zorganizowana została w ramach jubileuszu 100-lecia BG AGH. Wzięło udział ponad 200 uczestników z Polski i z zagranicy. Skupiono się na bieżących tematach związanych z rozwojem bibliotek akademickich. Monografia podzielona została na 3 części: Przestrzeń biblioteki i jej znaczenie; Przestrzeń medialna. Promocja i wizerunek biblioteki ; Przestrzeń architektoniczna biblioteki.