O bezpieczeństwie we wszechstronny sposób – nowy kierunek na WILiGZ AGH

19.04.2022
Grafika. Mężczyzna w zielonej czapce i zielonym plecaku spogląa w kierunku grupki machających do niego studentów znajdujących się na tle nowoczesnego budynku oraz budowanej rakiety. U dołu napis : Nowy Kierunek to nowe możliwości. Poznaj- Inżynieria Bezpieczeństwa WILGZ.

19 kwietnia Cały dzień

Studia Inżynieria Bezpieczeństwa jako możliwość zwiększenia swojego potencjału na rynku pracy – kwalifikacje zawodowe, wiedza i doświadczenie

Kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa na WILiGZ AGH to szerokie spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa w obszarze BHP, ochrony środowiska i zabezpieczenia technicznego. Nowoczesny i innowacyjny program kształcenia łączy zagadnienia bezpieczeństwa człowieka w pracy i środowisku naturalnym, uwzględniając aspekty oddziaływania sfery przemysłowej na życie człowieka i wiążące się z tym zagrożenia w jego otoczeniu. Ukończenie studiów na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa nie tylko pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych BHP-owca, ale również, dzięki inżynierskiemu podejściu do rozwiązywania problemów dotyczących bezpieczeństwa w ich szerokim kontekście społecznym, środowiskowym oraz technicznym, daje absolwentom szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia.

„Bezpieczeństwo pracownika, obiektów technicznych i środowiska na praktycznych przykładach z doświadczonymi specjalistami”

Studia magisterskie II stopnia na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa poza  uzyskaniem wykształcenia w zakresie bezpieczeństwa pracownika, środowiska i obiektów technicznych,  stanowią idealne rozwiązanie dla osób poszukujących interesującej  drogi kariery zawodowej, w której dotychczas ukończone studia inżynierskie stanowić mogą fundament wiedzy specjalistycznej  dla inżynierii bezpieczeństwa w konkretnej branży.

Dzięki wykwalifikowanej kadrze akademickiej, posiadającej kompetencje z różnych obszarów i dziedzin, studia umożliwiają nabycie umiejętności i wiedzy w zakresie kierowania procesami pracy wymagającymi zachowania szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa z punktu widzenia ochrony zdrowia i życia ludzkiego, wyposażenia technicznego oraz środowiska naturalnego. Kształcenie na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa odbywać się będzie w oparciu o  praktyczne zajęcia laboratoryjne i warsztatowe, których celem jest przygotowanie do samodzielnej, skutecznej i efektywnej działalności zawodowej w obszarze bezpieczeństwa w warunkach gospodarki rynkowej i przemysłu 4.0. Szczególną wagę przykłada się do nabywania umiejętności pracy w zespole, komunikatywności czy odpowiedzialności, które to cechy rozwijane są w toku studiów w ramach przedmiotów dotyczących kompetencji miękkich i interpersonalnych, dając absolwentom praktyczne przygotowanie do prowadzenia profesjonalnych szkoleń. Należycie dobrana, doświadczona kadra dydaktyczna, posiadająca wiedzę merytoryczną i praktykę w zakresie bezpieczeństwa w różnych obszarach działalności człowieka – bhp, mechaniki i budowy maszyn, budownictwa, systemów zarządzania, inżynierii i ochrony środowiska czy ochrony przeciwpożarowej, jest gwarantem kształcenia opartego na praktycznych aspektach bezpieczeństwa w różnych gałęziach gospodarki.

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” Konfucjusz.

Praktyczna weryfikacja zdobytych umiejętności i wiedzy w trakcie studiów na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa możliwa będzie dzięki stażom w atrakcyjnych zawodowo dużych i wiodących przedsiębiorstwach produkcyjno-przemysłowych, z którymi AGH prowadzi współpracę. Kształcenie na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa oparte jest przede wszystkim na doświadczeniu, a dzięki ciągle rozwijającej się bazie laboratoryjnej, obejmującej również nowoczesne technologie  VR, studenci mogą zweryfikować swoją wiedzę również w dynamicznie zmieniającym się środowisku.

Absolwenci kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa mogą podjąć zatrudnienie m.in. w działach bhp we wszystkich gałęziach przemysłu ; w jednostkach administracji zajmujących się problemami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony i monitoringu środowiska; w służbach ratownictwa i jednostkach zarządzania kryzysowego; w jednostkach certyfikujących, wdrażających i eksploatujących systemy bezpieczeństwa. Dodatkowo, absolwenci specjalności Bezpieczeństwo i ochrona pracy mają możliwość uzyskania kwalifikacji zawodowych starszego inspektora ds. BHP oraz zajmowania stanowisk kierowniczych w służbach bhp.

Kierunek Inżynieria Bezpieczeństwa to nowe i utylitarne podejście do kształcenia w zakresie bezpieczeństwa, które odpowiada aktualnym trendom i potrzebom rynku pracy. Wieloletnie doświadczenia Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH w zakresie kształcenia w obszarze BHP, poparte rzetelnie dobraną i odpowiednio wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną sprawia, że ukończenie kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa nie tylko poszerza  wiedzę i doświadczenie oraz pozwala na uzyskanie kwalifikacji zawodowych, ale również dywersyfikuje możliwą ścieżkę kariery zawodowej, pozwalając na możliwość dostosowania się do  aktualnego  zapotrzebowania rynku pracy.