Refleksje i radość: Podsumowanie Obchodów Dnia Górnika AGH 2023

Dziekan przemawia na uroczystym posiedzeniu Senatu AGH

14 grudnia @ 08:00 17:00

Obchody Dnia Górnika 2023

Obchody Dnia Górnika na AGH są wydarzeniem, które każdego roku na nowo definiuje i potwierdza naszą tożsamość jako wydziału i społeczności. W 2023 roku, z serii wydarzeń od 4 do 8 grudnia, każdy dzień niesie ze sobą odmienną historię o pasji, zaangażowaniu i edukacji.

Msza Święta “Barbórkowa” w Kolegiacie Św. Anny

Uroczysta msza w intencji społeczności AGH otworzyła nasze obchody. Był to czas zadumy i wspólnego skupienia, kiedy to nasza społeczność akademicka – studenci, wykładowcy i pracownicy – mogła połączyć się w refleksji nad wartościami, które nami kierują w naszych codziennych działaniach naukowych i edukacyjnych.

Największa Studencka Konferencja

64. Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych przyciągnęła rekordową liczbę 366 uczestników, w tym autorów 36 międzynarodowych publikacji. To wydarzenie ugruntowało naszą pozycję jako centrum nauk technicznych, gdzie innowacja i rozwój są równie ważne jak nasze górnicze dziedzictwo.

Nasza 64. Barbórkowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych nie tylko pobiła rekord frekwencji, ale również zaimponowała różnorodnością tematów – z 21 sekcjami tematycznymi stanowiła prawdziwą mozaikę intelektualną, co potwierdza jej status jako największej konferencji studenckiej w Polsce. To wydarzenie jest wyrazem naszej pasji do wiedzy i innowacji oraz świadczy o dynamice i kreatywności młodego pokolenia naukowców. W salach konferencyjnych AGH rozbrzmiewały dyskusje, które nie tylko kształtują dzisiejszą naukę techniczną, ale i rysują obraz jutra – obraz, który inspiruje i daje nadzieję na przyszłość, w której nasz wkład jako uczelni będzie miał niezaprzeczalny wpływ na rozwój zarówno lokalnej społeczności, jak i globalnej sceny górniczej i technologicznej.

Uroczysty Senat oraz Biesiada Górnicza

Uroczysty Senat był okazją do uhonorowania wyjątkowych osiągnięć naszych studentów i pracowników, w tym przez wręczenie kryształowej Barbórki wybitnym osobowościom. Tradycyjny skok przez skórę był momentem pełnym symboliki, kiedy to nowi studenci zostali symbolicznie włączeni do braci górniczej.

Wszystko to zakończyło się Biesiadą Górniczą, która przyciągnęła ponad 750 osób, w tym 250 studentów z różnych wydziałów oraz uczelni, co świadczy o sile i różnorodności naszej społeczności akademickiej. Była to noc pełna śmiechu, dobrej zabawy i braterstwa, które łączy wszystkich członków AGH, niezależnie od specjalizacji.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Obchodach Dnia Górnika w AGH w 2023 roku. Nasza wspólna przyszłość wydaje się być tak jasna jak kryształowa Barbórka, którą z dumą wręczamy. Niech to, co przeżyliśmy podczas Barbórki, będzie przewodnikiem do dalszych sukcesów w dziedzinie górnictwa, nauki i edukacji.

Jesteśmy przekonani, że nasz wydział, nasza uczelnia i nasze miasto Kraków, będą nadal źródłem innowacji i inspiracji dla wszystkich studentów i entuzjastów nauk technicznych. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!