Czcionka
Kontrast
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Relacja z GOZ

05.01.2024
Pracownicy WILiGZ oraz studenci WILiGZ ubrani w mundury galowe oraz ubrania galowe podczas wspólnego zdjęcia z konferencji Gospodarka o Obiegu Zamkniętym

5 stycznia 2024 Cały dzień

Szkoła GOZ

W dniach 6-7 grudnia 2023 r. w murach Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się konferencja „Szkoła GOZ 2023” zorganizowane przez Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH, Fundację Nauka i Tradycje Górnicze oraz Polską Unię Ubocznych Produktów Spalania.

Konferencja Szkoła GOZ to inicjatywa, której celem jest promowanie i wspieranie działań w zakresie szeroko rozumianej Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

Tematyka

W obszarze GOZ mieszczą się m.in. takie zagadnienia jak efektywne gospodarowanie odpadami w kierunku ograniczania ich powstawania, a zamiast tego wytwarzanie i wykorzystanie produktów antropogenicznych, analiza cyklu życia i jej zastosowanie, efektywna, nisko- lub zero-odpadowa produkcja, ograniczenie stosowania surowców o podwyższonym ryzyku środowiskowym, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rewitalizacja terenów przekształconych i wiele innych.

Pogram GOZ

Szkoła GOZ 2023 podzielona została na 3 części. Część pierwsza, o charakterze szkoleniowo – warsztatowym obejmowała dwie równoległe sesje. Jedna z nich dotyczącą gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie, poprowadzona została przez Pana Dawida Franke z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. W sesji drugiej omawiano prawne i formalne aspekty wykorzystania surowców antropogenicznych. Szkolenia w tym zakresie wygłosiła Pani Anna Frystacka z Grupy Tauron oraz Pan dr inż. Tomasz Szczygielski z Politechniki Warszawskiej. Sesja zakończona została prezentacją Pana Sebastiana Franaszczuka z PGE Ekoserwis S.A. dotyczącą możliwości badawczych Centrum GOZ powołanego przez tę Firmę. Zaplanowane wcześniej szkolenie dotyczące rozwijania przedsiębiorczości, z powodów problemów zdrowotnych, zostało przeniesione na dalszy termin.

Druga część Szkoły GOZ 2023 odbyła się po południu 6 grudnia, a jej motywem przewodnim była „Symbioza górnictwa i energetyki we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym”. Obejmowała ona na dwie sesje. Tematem przewodnim Sesji I była Gospodarka o obiegu zamkniętym na przykładzie wykorzystania UPS i UPW. Sesja II poruszała tematykę UPS i UPW w rekultywacji i rewitalizacji terenów przekształconych. Po każdej sesji odbył się panel dyskusyjny, podczas którego wszyscy uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, oraz wziąć udział w dyskusji. Pierwszy panel dyskusyjny skupiał się na tematyce przyszłości rynku produktów antropogenicznych, drugi – na perspektywach wykorzystania materiałów antropogenicznych w rekultywacji i rewitalizacji terenów przekształconych.

W części tej dominowały zagadnienia dotyczące wytwarzania i wykorzystania surowców antropogenicznych, w szczególności pochodzących z sektora wydobywczego i energetycznego, a także rekultywacja i rewitalizacja terenów przekształconych. w tej części referaty przedstawili przedstawiciele AGH: PGE Ekoserwis S.A., Bioeko Grupa Tauron, JSW S.A., Tauron Wydobycie S.A. oraz Zower Sp. z o.o. Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad było podpisanie listu o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Lądowej o Gospodarki Zasobami AGH a PGE Ekoserwis S.A.

Trzecia cześć Konferencji Szkoła GOZ 2023 zrealizowane została  w ramach 64. Konferencji Studenckich Kół Naukowych AGH, poprzez objęcie patronatem obrad sekcji IX – Inżynieria Środowiska i Gospodarka o Obiegu Zamkniętym. W tej części studenci, należący do sześciu kół naukowych zaprezentowali łącznie 14 referatów przed wymagającą publicznością, w której znajdowali się zarówno studenci, pracownicy AGH, jak i przedstawiciele przemysłu.

Sponsorzy i Partnerzy

Partnerzy konferencji Szkoła GOZ 2023:  PGE Ekoserwis S.A. (Partner Główny) oraz Bioeko Grupa Tauron (Partner), których przedstawiciele uczestniczyli w obradach sesji, zasiadali w jury, podkreślali wysoki i wyrównany poziom referatów, czemu dali wyraz fundując dodatkowe nagrody dla zwycięzców oraz upominki dla wszystkich występujących.

Taka organizacja sesji pozwoliła na realną interakcję ze środowiskiem przedsiębiorców, a rozpoczęte kontakty dają szansę na dalszą współpracę.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym sponsorom oraz partnerom za wsparcie i zaangażowanie w organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Państwa wkład jest nieoceniony w realizacji tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • Partnera głównego Konferecji Szkoła GOZ 2023 – PGE Ekoserwis S.A.
  • Partnera Konferencji – Bioeko Ggrupa TAURON
  • Patrona instytucjonalnego – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
  • Partnera – Visa Bell Sp. z o. o. – Śląskie Oblaty

Dziękujemy również za objęcie patronatem medialnym przez czasopismo Inżynieria Mineralna – Journal of the Polish Mineral Engineering Society oraz INNOAGH i CTT AGH za współpracę.

Konferencja Szkoła GOZ 2023 zgromadziła w jednym miejscu wybitnych ekspertów, praktyków oraz studentów, których obszarem zainteresowań zarówno biznesowych, jak i naukowych jest temat gospodarki o obiegu zamkniętym, jej znaczenia oraz wyzwań jakie stawia przed dzisiejszym światem przemysłu oraz nauki. Sukces frekwencyjny Szkoły GOZ (we wszystkich częściach wzięło udział ok. 160 uczestników) wymaga kontynuacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom, sponsorom oraz partnerom za zaangażowanie i wkład w sukces tego wyjątkowego wydarzenia. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnych edycjach konferencji! Już wkrótce informacje o Szkole GOZ 2024.

Program wystąpień

Program wystąpień podczas konferencji Szkoła GO 2023:

Część I Szkolenia i warsztaty Szkoły GOZ 2023

  • Szkolenie: Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie i warsztat Ocena cyrkularności budynku przeprowadzone przez pana Dawida Franke z Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
  • Szkolnie Rozporządzenie REACH – wymagania dla produktów mineralnych przeprowadzone przez panią Annę Frystacką z Grupy Tauron.
  • Szkolenie: Surowce antropogeniczne jako element zrównoważonego rozwoju wygłoszony przez pana dr inż. Tomasza Szczygielskiego z Politechniki Warszawskiej.
  • Referat Centrum GOZ – nowe możliwości prac badawczo-rozwojowych w zakresie GOZ wygłoszony przez pana Sebastiana Franaszczuka z PGE Ekoserwis S.A.

Część II: seminarium Symbioza górnictwa i energetyki we wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym

Sesja I Gospodarka o obiegu zamkniętym na przykładzie wykorzystania UPS i UPW

  • dr. hab. inż. Radosław Pomykała, prof. AGH, Kierunki B+R materiałów antropogenicznych.
  • dr. hab. inż. Tomasz Gawenda, prof. AGH, Innowacyjne instalacje do produkcji kruszyw. Nowa jakość produktów.
  • Lech Sekyra, Wojciech Węzik, PGE Ekoserwis, Popioły i ich zastosowanie na przestrzeni lat.
  • Paweł Wieczorek, Anna Mazur-Bzowska, Bioeko Grupa Tauron, Wdrażanie Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze energetycznym i wydobywczym.
  • prof. dr hab. inż. Alicja Kicińska, Znaczenie biodostępności pierwiastków potencjalnie toksycznych (PTE) w UPW i UPS..

Sesja II UPS i UPW w rekultywacji i rewitalizacji terenów przekształconych

  • prof. dr hab. inż. Marek Cała, dr inż. Daniel Wałach, Rozpoznanie i rekultywacja terenów zapadliskowych.
  • Wojciech Węzik, Piotr Pierzyna, PGE Ekoserwis, Doświadczenia w likwidacji szybów z wykorzystaniem UPS i UPW.
  • Ewa Mirek-Jonkisz, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Rekultywacja hałd i terenów zdegradowanych na przykładzie JSW S.A.
  • Roman Gąska, Robert Łaskuda, Rafał Przystaś, Tauron Wydobycie S.A., Wyzwania i możliwości dla bezodpadowej kopalni  węgla kamiennego.
  • Tomasz Będkowski, Zower Sp. z o.o., Eksploatacja hałd – praktyka i wyzwania    

Kalendarz na

P pon.

W wt.

Ś śr.

C czw.

P pt.

S sob.

N niedz.

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

1 wydarzenie,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

0 wydarzenia,

This site is registered on wpml.org as a development site.